Екскурсія до славетного краю козацтва

У п’ятницю, 12 травня 2017 року студенти Економіко-гуманітарного факультету Запорізького національного університету у місті Мелітополі Запорізької області відвідали з ознайомчою екскурсією м. Запоріжжя – славетного краю козацтва.

З самого ранку студенти мали змогу відвідати Національний заповідник «Хортиця». Однією з найвідоміших пам’яток Хортиці є відтворена вже у наш час на північно-східному узбережжі острова Запорозька Січ, де можна насолодитися атмосферою свободи і козацьких розваг. В глибині передмістя знаходиться вхід всередину фортеці-січі, оточеної високим частоколом. У самісінькому центрі фортеці знаходиться церква Покрови Пресвятої Богородиці. Запорожці вважали її своєю заступницею, тому церква завжди була найбільшою святинею в Січі, яку захищали навіть ціною життя. Навколо церкви розташований просторий майдан. Також в центрі майдану знаходяться домівка кошового, бойового ватажка запорожців та арсенал з бойовими гарматами і самопалами. Навколо ж концентричними колами, наче домівки древніх трипільців, розташовуються курені, де жили козаки. У курінь приймали людей з певної місцевості, вони разом жили, працювали і йшли в похід під своїм прапором. Це була своєрідна сім’я в, яку приймали новоприбулих. А потрапити туди, кажуть, було не так вже й просто. Щоб стати козаком потрібно було продемонструвати свою хоробрість і силу, а також заслужити нове ім’я, яке давали кожному новоприбулому.

Після, студенти відвідали Музей історії зброї «Діана», засновником якого є Віталій Григорович Шлайфер. Виставковий фонд музею налічує більше 4000 експонатів, охоплюючи часовий період від середнього палеоліту до середини XX століття. Тут представлені чудові зразки середньовічної європейської зброї, що вражають ювелірної вишуканістю східні клинки, ритуальну та статусну зброю, з’єднало в собі глибокий духовний зміст і майстерність виконання. Окрему увагу приділено збірці, що відноситься до історії українського козацтва, музей так само володіє однією з найбільших на Україні колекцією булав. Холодна, вогнепальна зброя, військові обладунки – ілюструють етапи розвитку людства, адже історія зброї це не перерахування кривавих сутичок, а відображення виклику, боротьби та вдосконалення. Пройшовши по музею можна побачити, як змінювалося ставлення до зброї під впливом цивілізації або провести цікаві паралелі, які зв’язали зразки різних часів і народів. Музей побудований за принципом історичної канви, структурований по регіонах, часовими періодами і національними ознаками. Хоча вік експоната не завжди має першорядне значення, історична, художня цінність, зв’язок з визначною подією або особистістю грають важливу роль і XVIII-XX століття так само можуть похвалитися унікальними колекційними зразками зброї.

Наступною станцією нашої екскурсії був Музей техніки «Фаетон» – приватний Музей автомобілів епохи ретро (середина минулого століття). У музеї виставлені найцікавіші раритетні експонати транспортних засобів, як західного, так і вітчизняного виробництва. Також ми ознайомилися з колекційними старовинними автомобілями та мотоциклами, зброєю, військовою технікою та формою. У музеї представлені історичні реконструкції епізодів бойових дій та різні тематичні виставки.  Розглядаючи залізних коней минулих років – відчуваєш, що переносишся на десятки років назад, немов на машині часу.

Запорізький обласний краєзнавчий музей нараховує більше 100 тис. експонатів. Музей володіє однією з найкращих в Україні археологічних колекцій, багатими нумізматичною та етнографічною колекціями, великими зібраннями знаків, плакатів, зброї, предметів побуту тощо. У 21 залі музею розміщені експозиції відділів природи, археології та історії, а також стаціонарні виставки «Геологічна історія краю», «Природа – наш дім», «Етнографічні скарби Запоріжжя», «Меблі Олександрівська XIX – початку XX ст.», «Дніпрогес: підкорення стихії», «Нестор Махно та його час».

Закінченням чудової екскурсії була прогулянка на Річковому трамвайчику навкруги острова Хортиця. Студенти насолоджувалися свіжим повітрям, милувалися красою природи, а також ділилися один з одним враженнями, отриманими від незабутньої прогулянки по Дніпру.  Ми вибрали місце відправлення «Дубовий гай», так як саме звідти можна поспостерігати за тим, як наповнюється шлюзна камери водою, як судно підіймається до потрібного рівня річки і потім пропливає через величезні металеві ворота.  Це непередаване, захоплююче дух, видовище! До речі, за часом сам процес піднімання води займає близько 30 хвилин. Від води на стінах шлюзової камери залишаються темні смуги. Спостерігати за ними дуже цікаво, адже тільки таким чином можна простежити за тим, наскільки високо піднявся катер. Під час річкової прогулянки студенти побачили мости ім. Б.Н. Преображенского, Південну плавневу, намивні частина острова Хортиця, Запорізький автомобільний завод, Острови Бела, Селище Кушугум, Дніпровські Плавні, річковий вокзал «Запоріжжя» (парк «Дубовий гай») і багато  інше.  Екскурсовод річкового трамвайчика розповіла своїм екскурсантам про історію Запорізького краю, розквіту і загибелі Запорізького козацтва, будівництві Дніпрогесу, природі Національного заповідника «Хортиця». Річкова прогулянка по Дніпру закінчилася прибуттям до порту.

Цей день був насиченим, цікавим і захоплюючим!

Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.