Майстер клас з виготовлення новорічної листівки

Люди старшого покоління добре пам’ятають, як було раніше модно пересилати своїм друзям та рідним вітальні листівки. Першими були Різдвяні листівки, їх випустили в Англії за малюнками, створеними 1794 р. художником Добсоном, вітальні листівки виготовлялися і раніше. У Британському музеї, приміром, зберігається любовна листівка, датована XV століттям. Вважається, що перша у світі масова різдвяна листівка була надрукована у Лондоні у 1843 р. за ескізом Джона Горслі. У 2001 р. на аукціоні у Великій Британії її продали за 22,5 тис. фунтів стерлінгів. Проте масовий випуск поштових карток, як їх називали, розпочався 1869 року, після того як австрійський економіст Е. Герман опублікував у Відні розрахунки, які показали, що третина листів не містить секретної інформації, отже, ця частина цілком могла б пересилатися без конвертів. Нововведення Австро-Угорської імперії миттєво оцінили в багатьох країнах. У Франції та Німеччині листівки стали випускатися 1870-го, в Англії, Швейцарії — 1871-го. Тоді ж з’явилися і філокартисти — колекціонери листівок. А через 25—30 років, на зламі XIX—XX століть, це захоплення стало у світі повальним.

Величезна розмаїтість листівок, що з’явилися на межі століть, надихнула згодом філокартистів називати двадцятиріччя 1898—1918 «золотим» століттям листівок. Різдвяно-новорічні листівки друкувалися в нас найчастіше з трьома видами написів: «З Різдвом Христовим!», «З Різдвом Христовим і Новим роком!», «З Новим роком!» Листівка, що надійшла поштою, сприймалася як подарунок художньої мініатюри, її унікальність зумовлювалася тим, що на зворотному боці було особисте звертання, що зберігало тепло рідних чи дружніх рук. Предтечею різдвяно-новорічної листівки в певному сенсі можна вважати середньовічну гравіровану іконку. Різдвяний сюжет купленої до свята мініатюрної ікони сприймається релігійною свідомістю як звісточка—нагадування церкви про велику подію у Святому Сімействі й у світовій історії.

Ялини, Дід Мороз і Снігуронька, зірки, хатки, золоті кулі, зворушливі поздоровлення… Все це, відбите на поштових листівках, із відомими втратами перекочувало разом із нами в нове тисячоліття.

Сьогодні коли ми з вами у новому тисячолітті, так званому електронному спілкуванні через Інтернет, почали відновлюватися традиції вітати близьких та знайомих зі святами саме листівками. А листівки виготовленні власноруч стають дуже популярні. Тож наші дизайнери вчились мистецтву кардмейкінгу, щоб привітання зі святами збереглось, а не було втрачено після натиснення кнопки «Видалити».

Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.