Виїзна лекція з дисципліни «Історія українського мистецтва»

В рамках дисципліни «Історія українського мистецтва» студенти-дизайнери відвідали Національний історико-археологічний заповідник «Кам’яна Могила», який є яскравим прикладом художньої творчості палеолітичної людини та найдавнішим зі збережених святилищ на терені Східної Європи, насичений культово-іконографічним матеріалом, виконувало сакральні функції вже в період пізнього палеоліту.

Кам′яна Могила – унікальна для України пам′ятка культури, сакральне місце багатьох древніх людей та народів. Тут в гротах гори з кам’яних брил впродовж десятків тисяч років люди проводили ритуали й наносили рисунки.

Невисока гора з кам’яних брил посеред голого степу приваблювала людей з давніх давен. У гротах “кам’янки” знайдено численні петрогліфи – наскельні рисунки, найдревнішим з яких без малого 23 тисячі років. Цілком офіційні джерела почасти підкидають дуже цікаві версії для роздумів: що тут рисунки пов’язані з древньою Рігведою, що тут найдавніші в Євразії зображення певних ритуалів, що тут поклонялись бикам раніше ніж на Кріті й в античності взагалі й чи не звідси це пішло? А любителі “альтернативної реальності” чого вже тільки не вигадають – тут і “древній архів” праєвропейців, й Атлантида десь неподалік, і гітлерівське “Ананербе” рилось й нікому не розповіло що нарило й взагалі містика на кожному кроці. Один шумеролог побачив тут давньошумерські написи, які крім нього ніхто так побачити не зміг. Незалежно від казкарів маємо неймовірно цікаву пам’ятку, яка, напевне, ще розповість багато нового.

Фактично, це єдина велика пам’ятка історії та культури в нашому регіоні. Місцина достатньо мальовнича, а древні петрогліфи здатні здивувати кого завгодно й без усіляких “альтернативних” теорій.  Зараз тут історико-археологічний заповідник “Кам’яна Могила” – власне, курган й музей поруч, де основні експонати це копії знайдених тут петрогліфів .

Кам’яна могила це останець древнього моря, який потоки води перетворили на острів, а потім на скельний вихід. Нагромадження каміння посеред степу здавна дивувало людей й ті наділяли цю гору різними сакральними властивостями. Люди взагалі полюбляли обожнювати гори й селити там пантеони богів – Олімп не дасть збрехати. А ми наразі маємо що розглядати й чому дивуватись: петрогліфи  є в 65 знайдених в горі гротах й це таки найцікавіше, що є в Кам’яній Могилі.

Петрогліфи Кам’яної Могили вражають – древністю, ефектністю й фантастичними теоріями, які виникають при спробах трактування. Вдуматись тільки – 22 тисячі років різні народи й культури розмальовували ці каменюки в степу й вважали їх священними. Останніми тут відзначились половці відносно нещодавно – столітті в 12-му. Що цікаво – є й християнські хрести поміж тим усім різномаїттям.

На найдревніших малюнках зображені сцени полювання, тварини того часу а також дивні ритуали, жінки в костюмах тварин танцюють навколо вбитого оленя…

Малюнки різних періодів цікаві по своєму. Деякі, якщо вірити дослідникам, пов’язані з Рігведою – древнім збірником гімнів з Індії, написаним на санскриті 3-4 тисячі років тому. Дуже вже характерні плити зі зображенням людських стоп, а також дракончик зі стопою в голові – вішап, він же Врітру, якого перемагає бог Індра. Зображення – відгук спільності культу праіндоєвропейців та древніх міграцій народів.

На інших зображені чи то бики чи то мамонти – схожі на відомі петрогліфи Франції та Іспанії, ті що всі ми в підручниках історії колись бачили. Кажуть звідси культ бика міг передатись на Кріт й в древній світ взагалі. Саме в Приазов’ї приручили древнього бика (хоча й паралельно з іншими регіонами) й саме тут, ймовірно, батьківщина праіндоєвропейців, звідки вони потім по континенту розбрілись.

Малюнків десятки й про них можна довго розповідати. Краще на місці сходити на екскурсію. На жаль, самі гроти зараз законсервовані й засипані піском – від грабіжників й природного руйнування. Зате на саму могилу можна вилізти й повештатись тими каменюками, на яких тисячі років тому древні люди проводили ритуали поклоніння різним важливим їм силам. Жертовник в одному місці можна роздивитись посеред каміння. Щось у цього всього таки є спільного з пірамідами в різних частинах світу й здається ще багато відкриттів несподіваних нас чекають, стосовно древньої нашої історії. Хоча це все мало спільного має з тими “казками”, яких про Кам’яну Могилу повно в Інтернеті. Навіть сайт заповідника акцентує увагу на “енергетичному стовпі, підтвердженому Далай-Ламою”.

У 2008 році «Кам’яна Могила» отримала статус Національного історико-археологічного заповідника. Тут часто бувають іноземні дослідники, туристи з-за кордону та зі всієї України. Та все ж заповідник заслуговує значно більшої уваги громадськості. Адже це дійсно надзвичайно унікальна пам`ятка, якій пощастило зберегтись аж до наших днів. Кам`яна могила – коштовна реліквія, якою Україна може пишатись перед всім світом. На жаль, сьогодні вона лише претендує на офіційне включення у Список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.